Hledat
Obsah

Vážené dámy, vážení pánové,

milí přátelé Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, dovolte, abych ze své pozice šéfdirigenta jedinečného hudebního tělesa s mnohaletou historií sdílel právě s vámi, našimi blízkými, mé nejosobnější radostné pocity, spojené s nadcházející 88. koncertní sezónou.

V druhé polovině tohoto roku se Česká republika ujímá předsednictví v Radě Evropské unie, což významně zarezonuje v našem dramaturgickém plánu. Již náš zahajovací koncert předurčí evropské téma celé sezóny – zazní světová premiéra díla Praga Arcana úspěšného českého skladatele Jana Ryanta Dřízala vedle Beethovenovy Deváté symfonie s Ódou na radost, která vyzdvihuje lidskou jednotu, humanismus a radost ze života. Následně některé koncerty věnujeme krásným evropským městům Paříži a Varšavě. Těšit se můžete na nejvýznamnější vokálně instrumentální díla světového repertoáru, jako jsou Poulencovo Gloria, Dvořákovo Stabat mater či Orffova Carmina burana s vynikajícími evropskými sólisty. Navštíví nás velká dirigentská jména Claus Peter Flor, Andrej Borejko, Ion Marin, Krzysztof Urbański, Petr Altrichter a další, čeká nás rovněž velké turné po Německu. Významnou událostí budou oslavy 150. výročí narození Sergeje Rachmaninova – potěšíme Vás koncertem s nespoutaně talentovaným Lukášem Vondráčkem, a za Vašeho vřelého dohledu pokřtíme vydání kompletu klavírních koncertů tohoto slavného skladatele, které jsme společně natáčeli navzdory nedávné, kulturu ochromující, pandemické době.

Prožíváme období, které není v mnoha směrech pro Evropu jednoduché. Cítím, že mnohem více je žádoucí hledání životní rovnováhy, upevňování přátelství a podpora potřebným. Věřím, že hudba je lékem k uzdravení naší mysli a duše, které právě v dnešní době dostávají docela zabrat. Rád bych tedy připomněl slova moudrého francouzského hudebního historika Romaina Rollanda: „Hudba – jako déšť, kapka za kapkou proniká do srdce a oživuje jej.“ Ano, to jsme my, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, s jasným raison d’etre – provést další koncertní sezónu v té nejlepší kvalitě. Jen pro Vás.

S nadějí na světlé zítřky se opět nesmírně těším na setkávání s Vámi!

Tomáš Brauner
šéfdirigent Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK

 

Tomáš Brauner