Obsah

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK je oficiálním orchestrem hlavního města Prahy. Založen byl roku 1934. Zkratka FOK symbolizuje původní zaměření orchestru (Film – Opera – Koncert). Orchestr nahrál hudbu k většině českých filmů 30. let. Mezi prvními byly Hrdinný kapitán Korkorán, Dívka v modrém, Hej rup!, Svět patří nám, Škola základ života, Tři vejce do skla, Kristián…

Orchestr sídlí a koncertuje v atraktivním prostoru Smetanovy síně Obecního domu, který je jednou z nejznámějších secesních staveb v Praze. Každou sezónu orchestr odehraje v Praze padesátku koncertů a odjíždí hostovat do zahraničí. V nabídce FOK jsou i komorní koncerty v kostele sv. Šimona a Judy, klavírní recitály ve Dvořákově síni Rudolfina, cyklus komorních koncertů Obrazy a hudba v Anežském klášteře nebo Slovo a hudba v Divadle Viola.

V posledních letech se orchestr vrátil k tradici zahajování sezóny koncertem s filmovou hudbou ve Valdštejnské zahradě.

Na postu šéfdirigenta se vystřídali mj. Rudolf Pekárek, Václav Smetáček, Jiří Bělohlávek, Petr Altrichter, Gaetano Delogu, Serge Baudo, Jiří Kout, Pietari Inkinen. Od sezóny 2020/2021 stojí v čele orchestru Tomáš Brauner, hlavním hostujícím dirigentem je Jac van Steen.

Umělecké renomé a respekt orchestru spoluvytváří a současně podtrhuje spolupráce s mezinárodně uznávanými dirigenty (Václav Talich, Rafael Kubelík, Karel Ančerl, sir Georg Solti, Seiji Ozawa, Zubin Mehta, sir Charles Mackerras, Gennadij Rožděstvenskij, Eliahu Inbal, Muhai Tang, Helmuth Rilling, Andrej Borejko ad.) a špičkovými sólisty (David Oistrach, Isaac Stern, Josef Suk, Vadim Repin, Pinchas Zukerman, Arthur Rubinstein, Rudolf Firkušný, Svjatoslav Richter, Claudio Arrau, Murray Perahia, Ivan Moravec, Garrick Ohlsson, Maurice André, Christian Lindberg, Mstislav Rostropovič, Mischa Maisky, Heinrich Schiff, Edita Gruberová, Katia Ricciarelli, Gabriela Beňačková, Eva Urbanová, Peter Dvorský, Thomas Hampson, Ruggero Raimondi, Renée Fleming, Sergei Nakarjakov, José Cura ad.).

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK hostoval ve většině evropských zemí, opakovaně ve Spojených státech amerických, tradičně zajíždí do Japonska. Navštívil rovněž Jižní Ameriku, Portoriko, Tchaj-wan, Koreu, Turecko, Izrael, v poslední době Omán, Čínu a další země. V roce 2017 orchestr zavítal do vídeňského Konzerthausu, na turné do Japonska, Španělska a Německa, v roce 2018 absolvoval zájezdy do Řecka, Polska nebo Rakouska. V roce 2019 uskutečnil opět zájezd do Japonska a absolvoval mimořádně úspěšné turné po Velké Británii s Mahlerovou Symfonií č. 3. V srpnu 2022 debutoval v Labské filharmonii v Hamburku.

Během koronavirového období natočil orchestr pod taktovkou šéfdirigenta Tomáše Braunera např. Dvořákovy Slovanské tance, skladby Karla Husy (včetně legendární Hudby pro Prahu 1968) nebo klavírní koncerty Sergeje Rachmaninova s Lukášem Vondráčkem. Nabídl rovněž celou řadu zajímavých projektů on line, včetně Virtuální akademie orchestrální hudby, v rámci níž členové orchestru poskytovali online konzultace nejlepším studentům a absolventům hudebních škol. Členové orchestru rovněž natočili seriál o svých nástrojích a o životě v orchestru pod názvem Orchestr bez pódia aneb FOK za časů pandemie, který můžete zhlédnout na YouTube kanálu Pražských symfoniků, stejně jako záznamy živých streamovaných rozhovorů se zajímavými hosty a hudebními ukázkami s názvem FOK ON. YouTube kanál byl rovněž obohacen o řadu nových i archivních nahrávek.

Dlouhou tradici orchestru dokládá také rozsáhlý katalog gramofonových, rozhlasových a televizních snímků.

Vyzkoušejte své znalosti v kvízu o FOK

Stáhnout profil ve wordu