Hledat
Obsah

Violoncellista Jiří Bárta zahraje s Pražskými symfoniky populární koncert Edwarda Elgara

Violoncellista Jiří Bárta se připojí k Pražským symfonikům, aby společně zahráli violoncellový koncert Edwarda Elgara. V druhé části večera nabídne program výběr ze suit z baletu Romeo a Julie Sergeje Prokofjeva. Program tvořený dvěma významnými skladateli 20. století povede šéfdirigent FOK Tomáš Brauner. Koncerty se uskuteční 19. a 20. října 2022 v 19:30 v Obecním domě.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, v čele s Tomášem Braunerem, připravili koncert s díly dvou z nejvýznamnějších hudebních skladatelů 1. pol. 20. století. Prvním z nich bude britský skladatel Edward Elgar a jeho Koncert pro violoncello a orchestr, ve kterém vystoupí jeden z nejlepších českých violoncellistů Jiří Bárta.

„V Praze budu tento koncert hrát poprvé. Elgar je zcela jistě jeden z největších zjevů britské hudby, ale ve světovém měřítku měl pozici vůči jménům jako je Brahms, Beethoven, Dvořákův nebo Schumannův violoncellový koncert, rozhodně ztíženou. Je to nádherný koncert, posluchačsky přívětivý, jsou tam krásná témata i virtuozita, je tam vše, co může posluchač vyžadovat. S každým provedením tohoto díla je mi bližší a opravdu jsem si ho zamiloval,“ říká k Elgarovu koncertu Jiří Bárta.

V druhé polovině nabídne program výběr ze suit Prokofjevova baletu Romeo a Julie. Tento balet patří k nejpopulárnějším na světě a obsahuje několik velmi známých melodií.

Koncert povede šéfdirigent FOK Tomáš Brauner, pod jehož vedením orchestr již uvedl několik koncertních provedení baletní hudby, naposledy například Stravinského veledílo Pták Ohnivák.