Hledat
Obsah

Pražští symfonikové vyprodávají Kouzelnou Rybovku i ve Smetanově síni. Tentokrát pro UNICEF

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK letos uvede své scénické představení Rybovy Mše vánoční i v Obecním domě, a to v každoročním benefičním koncertu na podporu Dětského fondu OSN UNICEF. Pod taktovkou Zdeňka Klaudy, společně se sólisty a Kühnovým smíšeným sborem se tentokrát koncerty uskuteční 21. prosince 2022 v 19:30 a 22. prosince 2022 v 18:00 ve větším prostoru Smetanovy síně Obecního domu. Na oba večery zbývají už jen jednotky posledních volných míst.

Scénické provedení slavné a velmi oblíbené České mše vánoční Jakuba Jana Ryby představili Pražští symfonikové v minulé sezóně v kostele sv. Šimona a Judy, kam se představení vrátila i letos a byla do posledního místa vyprodána. Úspěšné představení se pro velký zájem uskuteční také v prostoru Smetanovy síně Obecního domu, opět v režii Matěje Formana, pod vedením dirigenta Zdeňka Klaudy, s pěveckými sólisty, Kühnovým smíšeným sborem a herci Divadla Lampion.

„Velkou roli ve vzniku zahrál dirigent Zdeněk Klauda, který mě velice opatrně a zároveň fundovaně provedl výběrem hudby do představení, která není pouze od Jakuba Jana Ryby. Ta mše je poměrně krátká, ale primárně nešlo o natažení délky představení. Zdálo se mi však, že by bylo hezké jít po tom příběhu od začátku. V „Hej mistře“ už pastýři vidí betlémskou hvězdu, ale já jsem chtěl, aby ten příběh začal ještě dříve, takže jsme jej doplnili o krásná díla Mozarta a Haydna, která se do příběhu skvěle hodí a náš příběh začíná už zvěstováním, následuje narození Krista a pak až začíná Rybova mše,“ říká režisér Matěj Forman.

„Výtvarné zpracování vychází z českého venkova, českého betléma, protože každá kultura si to tak trochu přivlastní a my nemůžeme úplně vědět, jak to tam vlastně vypadalo. Takže nakonec jsem se při přemýšlení, jak celé představení výtvarně pojmout, do jakého období a místa ho usadit, poměrně lehce dostal mezi klasické české pastýře. Mám tam překrásné dřevěné loutky a masky od Toníka Maloně, které jsou i záměrně rustikální a vyřezané vysloveně hrubě, kdy každá tvář symbolizuje stáří, mládí, krásu a v tom mi to přišlo krásné, že ten příběh je pro všechny a může oslovit všechny,“ dodává Forman.

Výtěžek ze vstupného zakoupeného na e-shopu UNICEF poputuje na pomoc dětem v nouzi. V rámci návštěvy Obecního domu si budou moci diváci také nakoupit vánoční zboží UNICEF.

Koncerty se uskuteční ve středu 21. prosince 2022 v 19:30 a ve čtvrtek 22. prosince 2022 v 18:00 ve Smetanově síni Obecního domu. Vstupenky jsou k dispozici na www.fok.cz.

Představení je vhodné pro celou rodinu s dětmi od šesti let.