Hledat
Obsah

Pražští symfonikové odehrají svůj tradiční sváteční koncert. Zazní Má vlast Bedřicha Smetany

Pražští symfonikové chystají tradiční Koncert pro Republiku k oslavám Dne vzniku samostatného Československého státu. Pod taktovkou hlavního hostujícího dirigenta FOK Jac van Steena zazní kompletní cyklus symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany. Koncert se uskuteční 28. října 2022 v 18:00 v Obecním domě.

„Má vlast je opus, který dojímá zas a znovu. Bedřich Smetana do ní vepsal krásu a sílu země, jejíž lidé se umí veselit, ale také semknout v dobách nelehkých. Tento skvost české hudby letos oslavil 140 let od svého prvního kompletního uvedení na Žofíně. Od té doby se dočkal již stovek uvedení a připomíná důležitost lásky ke své rodné krajině posluchačům po celém světě,“ říká ke koncertu dramaturg FOK Martin Rudovský.

Letos se zpracování ikonického českého opusu ujal holandský dirigent Jac van Steen, který se tímto symbolicky připojí k oslavám předsednictví České republiky v Radě Evropské unie, které se volně nesou celou 88. sezónou Pražských symfoniků.

Hrát s Pražskými symfoniky jakoukoli českou hudbu, a především tu Dvořákovu nebo Smetanovu, pro mě bylo vždy úžasnou zkušeností, radostí a velkým privilegiem. Poprvé jsem měl tu čest v roce 2019. Tak významná událost, jako je kompletní provedení Mé vlasti, ještě v Den vzniku samostatného Československého státu, ukazuje, jaký nesmírný dopad může mít hudba na nás všechny a jak nás dokáže semknout v těžkých časech. Cítím se nesmírně poctěn, že mohu v tak významný den s orchestrem provést tak ikonické dílo, navíc v akusticky i vizuálně nádherné Smetanově síni – v místě, které tvořilo historii,“ dodává dirigent koncertu Jac van Steen.