Obsah

Pietari Inkinen vystoupil poprvé se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK v roce 2007 a v následujícím roce se stal hudebním ředitelem New Zealand Symphony Orchestra, se kterým podnikl v roce 2010 velmi úspěšné turné po Evropě (Vídeň, Lucern, Ženeva, Frankfurt nad Mohanem) se sólistkou Hilary Hahn. S orchestrem pořídil řadu oceňovaných nahrávek pro společnosti EMI a Naxos (např. komplet Sibeliových symfonií).

Pietari Inkinen spolupracoval s předními orchestry, mezi něž patří Staatskapelle Berlin, Mnichovská filharmonie, Orchestra Filarmonica della Scala, Orchestra Nazionale di Santa Cecilia v Římě, Orchestre Philharmonique de Radio France, Los Angeles Philharmonic, Rotterdam Philharmonic, Israel Philharmonic, BBC Symphony, City of Birmingham Symphony, Dresden Staatskapelle, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Gewandhaus Leipzig, Maggio Musicale, Los Angeles Philharmonic, National Symphony Orchestra Washington, City of Birmingham Symphony Orchestra, rozhlasové orchestry v Mnichově, Kolíně nad Rýnem, Vídni, Paříži, Helsinkách, Stockholmu.

V sezóně 2015/16 vystoupil Pietari Inkinen kromě našeho orchestru s Japan Staatskapelle Dresden, Tonkünstler-Orchester Wien, Národní filharmonií v Moskvě, Philharmonic Orchestra, Bamberger Symphoniker, Vancouver Symphony Orchestra, Deutsche Radio Philharmonie Saarbrücken ad.

V sezóně 2016/2017 bude Pietari Inkinen debutovat s Concertgebouw Orchestra a s Rozhlasovým orchestrem v Berlíně, uskuteční turné s FOK do Španělska a Rakouska, koncertně uvede Wagnerovo Zlato Rýna s Japan Philharmonic Orchestra, dále vystoupí mj. s Královskou vlámskou filharmonií a Orchestra Verdi v Miláně

V sezóně 2017/18 debutoval mj. s rozhlasovým orchestrem v Hamburku, vrátil se k BBC Philharmonic a pokračoval v kompletování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův s Japan Philharmonic Orchestra.

V sezóně 2018/19 pokračoval v kompletování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův s Japan Philharmonic, vrátil se k BBC Philharmonic a k Orchestru finského rozhlasu, na podzim 2018 nastudoval v australském Melbourne Wagnerovy Mistry pěvce norimberské.

V lednu 2019 absolvoval s FOK třítýdenním turné po Japonsku a v dubnu 2019 dirigoval Japonskou filharmonii na evropském turné ve Finsku, Německu, Rakousku a Velké Británii. V listopadu 2019 absolvuje turné s FOK po Velké Británii.

Velkou roli v Inkinenově kariéře hraje hudba Richarda Wagnera. V létě 2020 bude debutovat na festivalu v Bayreuthu s novou produkcí tetralogie Prsten Nibelungův. Na podzim 2020 nastuduje Tristana a Isoldu v australském Queenslandu. V minulých sezónách uvedl koncertně kompletní Prsten s Japan Philharmonic, v sezóně 2013/14 uvedl Prsten v australském Melbourne, za jehož hudební nastudování získal Pietari Inkinen několik prestižních ocenění. Z nedávných produkcí zmiňme také Mistry pěvce norimberské v Melbourne nebo Zlato Rýna a Valkýru v Palermu. CD s Wagnerovými áriemi pro EMI ocenil časopis BBC Music Magazine vzácnou dvojitou pětihvězdičkovou recenzí.

Pietari Inkinen pravidelně hostuje také v prestižních operních domech v Berlíně, Mnichově a Drážďanech (Evžen Oněgin), Helsinkách (Madama Butterfly), Bruselu a Kolíně nad Rýnem (Svěcení jara).

Do výčtu sólistů, se kterými Inkinen úspěšně spolupracoval, patří Vadim Repin, Hilary Hahn, Pinchas Zukerman, Nikolaj Znaider, Jean-Yves Thibaudet, Alexander Toradze, Elisabeth Leonskaja, Arabella Steinbacher a mnozí další.

Pietari Inkinen dosáhl uznání také jako sólový hráč na housle, vystupoval s Finským rozhlasovým orchestrem, Filharmonií Helsinki, WDR Köln, RAI Torino, Teatro Carlo Felice Genova, Norrköpings Symphony a Orchestre National de Lyon. Bohatá je také jeho činnost na poli komorní hudby. Se svým Inkinen Trio vystupoval např. ve Wigmore Hall a St. John’s Smith Square.

Pro zajímavost musíme zmínit, že v lednu 2015 dirigoval v Miláně s Orchestra Sinfonica di Milano Giuseppe Verdi koncerty s ryze českým programem, na kterých uvedl Smetanovu VltavuKoncert pro dva klavíry Bohuslava Martinů a Dvořákovu Osmou symfonii. V dubnu 2016 uvedl v italském Bari Dvořákovo oratorium Stabat mater. V roce 2017 dirigoval v Boloni a v Bernu Dvořákovu Symfonii č. 6, v Berlíně suitu z Janáčkových Příhod lišky Bystroušky, v Novosibirsku Dvořákovu Novosvětskou, s BBC Philharmonic Smetanovu Mou vlast, v Helsinkách Dvořákovu Symfonii č. 8, s Japan Philharmonic Dvořákův Houslový koncert a předehru ke Smetanově Prodané nevěstě. V roce 2018 provedl Novosvětskou a Martinů Houslový koncert v Kolíně nad Rýnem, čeká ho Dvořákova Sedmá symfonie s RAI v Turíně.

Inaugurační koncert Pietari Inkinena na postu šéfdirigenta FOK se uskutečnil v rámci Pražského jara 21. května 2015.