Hledat
Obsah

Dostaveníčko s dramaturgem

Zajímají Vás podrobnosti o umělcích a programu 85. koncertní sezóny? Budete chtít poradit s výběrem vstupenek?
Ve středu 17. dubna mezi 10. a 14. hodinou
a ve čtvrtek 18. dubna mezi 16. a 19. hodinou
se uskuteční dostaveníčko s dramaturgem FOK Martinem Rudovským, během kterého bude v pokladně FOK v Obecním domě osobně odpovídat na Vaše dotazy.

Ve středu 17. dubna od 16:00 bude také Martin Rudovský odpovídat na Vaše otázky online v nethovoru na portálu www.scena.cz.

Dotazy můžete také posílat e-mailem na pr@fok.cz. Odpovědi poté naleznete níže v této aktualitě.

Pokud máte zájem o zaslání brožury na sezónu 2019/2020 poštou, napište si o ni na e-mail: a.bakosova@fok.czOtázky pro Martina Rudovského

Kdy bude v Praze zase hostovat spickovy ansambl pro starou hudbu Oni Wytars?

Děkuji za otázku. Jistě na ně někdy dojde - možná i v sezóně 21/22. Totiž na posledních Letních slavnostech staré hudby tu byl "frontman", zakladatel souboru, hráč na nyckelharpu Marco Ambrosini. Tak tomu necháme trochu odstup.

Vážený pane Rudovský, mám především pochvalu za repertoár FOK a minidotaz. První abonentku jsem měla s rodiči, když mi bylo 14 (nyní 72). V Národním divadle mám 3 abonentky na odpolední představení. Neuvažuje FOK například o podvečerních koncertech v menším sále např. v Kostele sv. Šimona a Judy (kde je skvělý repertoár)?

Ano, směrem k podvečerním koncertům se vydáváme - např. 1. 12. komorní koncert s Radkem Baborákem a komorním FOK. Koncert je od 18 hodin. Počítáme, že nabídka těchto formátů se bude rozšiřovat - zejména o víkendu. Z tohoto trendu vycházejí i dopolední varhanní recitály o sobotách - začátky v 11, nově jako abonentní řada.

V jakém jazyce bude zpíváno oratorium Eliáš?

Provedení bude v němčině. Asi i kvůli mateřštině paní sopranistky.

Má houslista Vadim Repin nějaký příbuzenský vztah s malířem Iljou Repinem?

Zdravím a děkuji za zvídavý dotaz: optal jsem se přímo pana Vadima, neboť jsem možnou spojitost nenašel v žádných zdrojích.

Pan Vadim odpovídá, že ne. K tomu jen dodávám, že český ekvivalent by byl Řepín, tedy pocházející od řepy. V Čechách je i obec Řepín... 

Co budete hrát s kapelou minus123minut? Bude to spíše váš nebo spíše jejich repertoár, nebo dáváte dohromady nějakou úplně novou hudbu?

Program se teprve rodí, ale jak známe (dlouho a dobře) Martina Kumžáka, zahraje si každý naplno – kapela i FOK. Ve většině půjde o symfonické aranže repertoáru „Minut“, ale vzniknou i skladby vyloženě pro FOK.

Pinchas Zukerman zahraje dvakrát, ale ani jednou sám – s manželkou je asi zvyklý hrát, ale jsme zvědaví, jaké to bude s Pietari Inkinenem, známe ho jen jako dirigenta. Už spolu někdy hráli?

Ano, už spolu hráli – vždy při velmi vzácných a slavnostních příležitostech. Pinchas je Pietariho houslovým učitelem. Vedle Zachara Brona. Doplňuji, že Pietari stále svou houslovou hru udržuje, zejména komorní hrou se svým ansámblem Inkinen Trio.

Jé, vy budete k tomu koncertu pro Unicef promítat Anděla páně?

To bohužel nebudeme. Speciální sestříhaná videa z filmů s hudbou J. Šusta a L. Fišera poběží při první a závěrečné suitě večera. Ke suitě Miloše Boka, která má asi 25 minut a je plně autonomní symfonickou skladbou, poběží na plátně slideshow z fotografií z filmu.

Mám radost, že přijede paní Maria-João Pires! Mozart je sluníčko a v jejím podání přímo září! Ale kdo je Lilit Grigoryan? Můžete nám o ní říct více?

Jde o vynikající mladou arménskou klavíristku, narodila se 1985 v Jerevanu. Je jakousi svěřenkyní Marie-João. S nikým jiným už nehraje. Lilit již sama, nezávisle obráží prestižní pódia - Konzerthaus Berlin, Elbphilharmonie Hamburg, Philharmonie Essen Concertgebouw Amsterdam, Mozarteum Hall Salzburg, Salle Cortot, Cité de la Musique, Auditorio Nacional Madrid. Mimochodem arménská klavírní „škola“ je velmi silná – v letošní sezóně jsme například hostili Vardana Mamikoniana. Lilit také sehrála klíčovou úlohu při přesvědčování paní Pires, aby do Prahy dorazila!!

Kolik programu bude mít Aneta Langerová ve Valdštejnské zahradě? Zazpívá tam víc než 1 písničku?

Plánujeme 2-3 písně. Spíše 3.

Je pravda, že přijede Jordi Savall?

Ano, ano, vše tomu nasvědčuje. Zlákali jsme jej na komorní projekt do našeho kostela díky italskému cembalistovi Lucovi Guglielmimu, který v minulé sezóně doprovázel houslový recitál Enrica Onofriho. Na mistra gamby se velmi těšíme!!

Co orchestr čeká na turné ve Velké Británii? Pan ředitel naznačoval, že se obáváte, jak dopadne brexit, jak moc to reálně může ovlivnit orchestr a jeho koncertování ve Velké Británii?

Čeká nás 7 koncertů na prestižních adresách. Ano, pan ředitel oprávněně naznačoval - brexit totiž může naše turné po formální stránce velmi ovlivnit. Při divokém, možná i jiném brexitu, ihned začne vízová povinnost. Problém může být ve clech, dopravě nástrojů apod. Samozřejmě může mít brexit vliv i na finanční podmínky, schopnost pořadatelů pořádat koncerty atd. Vše se zkomplikuje...klasická hudební scéna, která je plně mezinárodní, má z brexitu velké obavy.

Z jakého důvodu Pietari Inkinen končí jako šéfdirigent? Píšete, že spolupráce s ním ale bude dál pokračovat – jak přesněji?

Končí přesně dle původní dohody, tedy 3 sezóny s možností prodloužení o 2, což jsme využili a plně si užili. Díky Pietarimu poznáváme velmi zajímavý repertoár a úžasné sólisty. Ano, plánujeme ve spolupráci pokračovat, ve třech až čtyřech programech v sezóně, takový festival Inkinen. Budeme se vždy snažit i nadále jeho programy spojit s exkluzivními sólisty.

Co si mohu představit pod spojením Danteho s kresbou světlem a videoartem? Jak to bude vypadat? Koncert mě láká, ale zároveň se trochu bojím toho spojení.

Především: vůbec se nemusíte obávat. Je to program, který přesně souzní s názvem cyklu Obrazy a hudba. Bude znít středověká vokální hudba – zejména Žalmy - a na stěně za zpěváky budou ožívat sugestivní kresby Atily Vöröse – https://www.albatrosmedia.cz/autori/29796168/atila-voros/. Počítačově lze dnes „hotové“ kresby rozhýbat, doplňovat... Dantův text bude vše propojovat.

V minulosti probíhalo pod hlavičkou FOK mnohem více adventních koncertů, mimo jiné třeba s dětským sborem, plánujete jejich nabídku znovu rozšiřovat?

Ano, máte pravdu. Samozřejmě se dost změnily okolnosti, ale budeme se snažit podobné adventní akce pořádat, v případě možnosti rozšířit. Viz třeba v prosinci Haydnovo Stvoření s dětskými sbory, nebo v prosinci 2019 koncert Gentlemen Singers, nebo také 1. 12. 2019 komorní koncert pod vedením Radka Baboráka – plně adventní.