DIRIGENTI

Šéfdirigent

Od sezóny 2015/2016 stojí v čele orchestru finský dirigent Pietari Inkinen.

Pietari Inkinen

??????????????????????????????????????????????????

Finský dirigent Pietari Inkinen je od sezóny 2015/16 šéfdirigentem Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK a Ludwigsburger Schlossfestspiele. Od sezóny 2016/17 se stává šéfdirigentem Japan Philharmonic Orchestra, kde byl od roku 2009 hlavním hostujícím dirigentem. Pietari Inkinen je rovněž čestným dirigentem New Zealand Symphony Orchestra, kde působil v letech 2008–2016 jako šéfdirigent.

 

Pietari Inkinen vystoupil poprvé se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK v roce 2007 a v následujícím roce se stal hudebním ředitelem New Zealand Symphony Orchestra, se kterým podnikl v roce 2010 velmi úspěšné turné po Evropě (Vídeň, Lucern, Ženeva, Frankfurt nad Mohanem) se sólistkou Hilary Hahn. S orchestrem pořídil řadu oceňovaných nahrávek pro společnosti EMI a Naxos (např. komplet Sibeliových symfonií).

 

Pietari Inkinen spolupracoval s předními orchestry, mezi něž patří Staatskapelle Berlin, Mnichovská filharmonie, Orchestra Filarmonica della Scala, Orchestra Nazionale di Santa Cecilia v Římě, Orchestre Philharmonique de Radio France, Los Angeles Philharmonic, Rotterdam Philharmonic, Israel Philharmonic, BBC Symphony, City of Birmingham Symphony, Dresden Staatskapelle, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Gewandhaus Leipzig, Maggio Musicale, Los Angeles Philharmonic, National Symphony Orchestra Washington, City of Birmingham Symphony Orchestra, rozhlasové orchestry vMnichově, Kolíně nad Rýnem, Vídni, Paříži, Helsinkách, Stockholmu.

 

V sezóně 2015/16 vystoupil Pietari Inkinen kromě našeho orchestru s Japan Staatskapelle Dresden, Tonkünstler-Orchester Wien, Národní filharmonií v Moskvě, Philharmonic Orchestra, Bamberger Symphoniker, Vancouver Symphony Orchestra, Deutsche Radio Philharmonie Saarbrücken ad.

 

V sezóně 2016/2017 bude Pietari Inkinen debutovat s Concertgebouw Orchestra a s Rozhlasovým orchestrem v Berlíně, uskuteční turné s FOK do Španělska a Rakouska, koncertně uvede Wagnerovo Zlato Rýna s Japan Philharmonic Orchestra, dále vystoupí mj. s Královskou vlámskou filharmonií a Orchestra Verdi v Miláně

 

V sezóně 2017/18 debutoval mj. s rozhlasovým orchestrem v Hamburku, vrátil se k BBC Philharmonic a pokračoval v kompletování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův s Japan Philharmonic Orchestra.

 

Do výčtu sólistů, se kterými Inkinen úspěšně spolupracoval, patří Vadim Repin, Hilary Hahn, Pinchas Zukerman, Nikolaj Znaider, Jean-Yves Thibaudet, Alexander Toradze, Elisabeth Leonskaja, Arabella Steinbacher a mnozí další.

 

Pietari Inkinen je aktivní také na poli opery. Dosáhl velkého úspěchu při svém debutu v Královském divadle La Monnaie v Bruselu v roce 2006 se Svěcením jara s Pina Bausch Dance Company. Na jaře 2012 debutoval v Berlínské státní opeře a v Bavorské státní opeře v Mnichově s Evženem Oněginem, v roce 2013 dirigoval v Palermu Zlato Rýna a Valkýru. Právě za Zlato Rýna získal Pietari Inkinen Cenu za nejlepší představení od Italské národní asociace hudebních kritiků. V roce 2013 nastudoval v Austrálii s velkým úspěchem Wagnerovu operní tetralogii Prsten Nibelungův. V srpnu 2014 byl Inkinen za toto nastudování oceněn prestižní australskou Helpmannovou cenou. Sezóna 2014/2015 zahrnovala Stravinského Svěcení jara jako debut s operou v Kolíně nad Rýnem. V červnu 2016 nastudoval v Drážďanské opeře Evžena Oněgina. V sezóně 2017/18 nastudoval Pucciniho operu Madama Butterfly ve Finské národní opeře, a pokračoval v kompletování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův s Japan Philharmonic Orchestra.

 

 

Inkinenovo CD s Wagnerovými áriemi a orchestrálními čísly pro EMI s Bavorskou komorní filharmonií bylo časopisem BBC Music Magazine zvoleno nahrávkou měsíce.

 

Pietari Inkinen dosáhl uznání také jako sólový hráč na housle, vystupoval s Finským rozhlasovým orchestrem, Filharmonií Helsinki, WDR Köln, RAI Torino, Teatro Carlo Felice Genova, Norrköpings Symphony a Orchestre National de Lyon. Bohatá je také jeho činnost na poli komorní hudby. Se svým Inkinen Trio vystupoval např. ve Wigmore Hall a St. John’s Smith Square.

 

Pro zajímavost musíme zmínit, že v lednu 2015 dirigoval v Miláně s Orchestra Sinfonica di Milano Giuseppe Verdi koncerty s ryze českým programem, na kterých uvedl Smetanovu Vltavu, Koncert pro dva klavíry Bohuslava Martinů a Dvořákovu Osmou symfonii. V dubnu 2016 uvedl v italském Bari Dvořákovo oratorium Stabat mater. V roce 2017 dirigoval v Boloni a v Bernu Dvořákovu Symfonii č. 6, v Berlíně suitu z Janáčkových Příhod lišky Bystroušky, v Novosibirsku Dvořákovu Novosvětskou, s BBC Philharmonic Smetanovu Mou vlast, v Helsinkách Dvořákovu Symfonii č. 8, s Japan Philharmonic Dvořákův Houslový koncert a předehru ke Smetanově Prodané nevěstě. V roce 2018 provedl Novosvětskou a Martinů Houslový koncert v Kolíně nad Rýnem, čeká ho Dvořákova Sedmá symfonie s RAI v Turíně.

 

Inaugurační koncert Pietari Inkinena na postu šéfdirigenta FOK se uskutečnil v rámci Pražského jara 21. května 2015.

 

Koncerty pod taktovkou Pietari Inkinena v sezóně 2018/2019:

12. a 13. 9. 2018 – Zahajovací koncert

19. a 20. 12. 2018 – Vánoční koncert

30. a 31. 1. 2018 – Pietari Inkinen & Pastorální

20. a 21. 2. 2019 – Vadim Repin

6. a 7. 3. 2019 – Beethoven & Bruckner

19. a 20. 6. 2019 – Závěrečný koncert

 

 


Čestný šéfdirigent

Jiří Kout

dirig Kout

Jiří Kout je v současné době jedním z našich mezinárodně nejproslulejších dirigentů. Studoval na pražské Akademii múzických umění u prof. Bohumíra Lišky a svou uměleckou dráhu nastoupil v roce 1964 v Divadle J. K. Tyla v Plzni. Brzy přišel i první výrazný úspěch v zahraničí, když v roce 1965 zvítězil v mezinárodní dirigentské soutěži v Besançonu. Z Plzně byl nucen v roce 1969 odejít, protože veřejně projevil svůj nesouhlas s vojenskou intervencí do Československa v srpnu 1968. K soustavnější dirigentské činnosti se mohl vrátit až v roce 1972, kdy dostal příležitost v pražském Národním divadle, přesto byl i nadále pod neustálým tlakem kvůli svému protikomunistickému smýšlení.

Po úspěšném hostování v Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfu se nakonec v roce 1978 rozhodl ke stálému působení v düsseldorfském souboru a odešel z vlasti.

Jiří Kout proslul zejména jako dirigent Wagnera, Strausse a Janáčka, jejichž díla dirigoval v prestižních světových operních domech (např. Metropolitní opera v New Yorku, Deutsche Oper v Berlíně, Vídeňská státní opera, Pařížská opera, Covent Garden, La Scala). V Berlíně mělo velký úspěch jeho nastudování Janáčkovy opery Káťa Kabanová – tato opera byla vyhlášena inscenací roku. V roce 1998 se stal šéfdirigentem symfonického orchestru v St. Gallen, od sezony 2006/2007 byl šéfdirigentem Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK.

V roce 2007 získal Jiří Kout Cenu ministerstva kultury za přínos v oblasti hudby pro rok 2007 a v říjnu téhož roku obdržel od prezidenta republiky Václava Klause státní vyznamenání – medaili za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění. V březnu 2011 získal zvláštní cenu Kolegia pro udělování cen Thálie za mimořádný přínos divadelnímu umění v oboru opera. V roce 2013 obdržel od Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK certifikát čestného šéfdirigenta. 

 


Hlavní hostující dirigent

Jac van Steen

Steen DSC_0253Jac van Steen patří k nejúspěšnějším holandským dirigentům současnosti. Podařilo se mu již navázat spolupráci s významnými orchestry v Holandsku, Německu a Velké Británii. Zde diriguje pravidelně např. BBC Symphony Orchestra, BBC Philharmonic, Hallé Orchestra, London Sinfonietta, Royal Scottish National Orchestra. S orchestrem BBC National Orchestra of Wales vystupuje od roku 2005 jako jeho hlavní hostující dirigent.

Po postech šéfdirigenta Norimberského symfonického orchestru a hudebního ředitele Neues Berliner Kammerorchester získal Jac van Steen post hudebního ředitele německého Národního divadla ve Weimaru. Zároveň je od roku 2002 šéfdirigentem Staatskapelle Weimar a orchestru Musikkollegium Winterthur. Od sezóny 2013/14 působí jako hlavní hostující dirigent Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK a od sezóny 2014/15 zastává funkci hlavního hostujícího dirigenta v Belfastu.

Jac van Steen pravidelně hostuje u Berlínského symfonického orchestru, Filharmonie Bayerische Rundfunk v Mnichově i dalších německých orchestrů.

V rodném Holandsku dirigoval většinu významných orchestrů jako Residentie Orkest v Haagu, Rotterdamskou filharmonii, Nederlands Philharmonisch atd.

Jac van Steen se narodil v Eindhovenu, vystudoval dirigování orchestru a chorálu a zároveň hudební teorii na Brabantské konzervatoři. V současné době vyučuje na hudební fakultě Královské konzervatoře v Haagu.

 

Koncerty pod taktovkou Jac van Steena v sezóně 2018/2019:

12. a 12. 12. 2018 – Joseph Haydn – Stvoření

17. a 18. 4. 2019 – Antonín Dvořák – Stabat mater

 


Šéfdirigenti FOK:

Rudolf Pekárek 1934–1942

Václav Smetáček 1942–1972

Ladislav Slovák 1972–1976

Jiří Bělohlávek 1977–1990

Petr Altrichter 1990–1992

Martin Turnovský 1992–1995

Gaetano Delogu 1995–1998

Serge Baudo 2001–2006

Jiří Kout 2006–2013

Pietari Inkinen od 2015