Hledat
Obsah

Varhanní recitály

V letošní sezóně necháme v plné šíři rozeznít nádherné varhany ve Smetanově síni Obecního domu. První recitál se uskuteční v neděli 11. listopadu od 11:00.

„Obecní dům je místem, kde byla republika vyhlášena, a tak toto výročí přímo vybízí ke slavnostní prezentaci jeho prostor. Skvostný nástroj, který již více než sto let zdobí Smetanovu síň, nelze opomenout,“ uvedl ředitel FOK Daniel Sobotka. „Zahrají na něj hned dva přední čeští varhaníci: Jaroslav Tůma a Daniela Valtová Kosinová,“ dodal dramaturg FOK Martin Rudovský.

Jaroslav Tůma a Daniela Valtová Kosinová jsou ve Smetanově síni téměř doma. Vždyť Jaroslav Tůma je ten, který se o zdejší unikátní varhany pravidelně stará, a Daniela Valtová Kosinová je členkou Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, tedy k nim zasedá při každé příležitosti, kdy Pražští symfonikové hrají repertoár, v němž je královského nástroje zapotřebí. Obrovské varhany, zdobené zlaceným bronzovým reliéfem B. Smetany od F. Hergesela, už před vznikem republiky budily pozornost pro svoji technologii a zvuk. „Ve své době to byl jeden z nejmodernějších nástrojů na světě a dodnes si zaslouží zvláštní pozornost pro specifickým způsob hry na ně,“ řekl Jaroslav Tůma.

Více o varhannínm recitálu zde.