Hledat
Obsah

Pražští symfonikové přivítají květen s koncertem Lásky čas

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK připravil na začátek května koncert s poetickým názvem Lásky čas. Pod taktovkou německého dirigenta Clause Petera Flora zazní Symfonie č. 5 Antonína Dvořáka a dvě díla Richarda Wagnera – předehra k opeře Tannhäuser a Pět písní na básně Mathildy Wesendonckové, které přednese německá sopranistka Sarah Traubel.  Koncerty se uskuteční 3. a 4. května 2023 v 19:30 v Obecním domě.

Pražští symfonikové odehrají na začátku května program věnovaný Antonínu Dvořákovi a Richardu Wagnerovi. Orchestr povede německý dirigent Claus Peter Flor, který má bohaté zkušenosti s dirigováním oper ve významných evropských operních domech. Zasloužil se také o propagaci české hudby v Asii, kdy s Malajskou filharmonií nahrál Smetanovu Mou vlast, Dvořákovy Symfonie č. 7–9 nebo Asraela Josefa Suka.

V Praze bude český program reprezentovat Dvořákova Symfonie č. 5, o které se ve své době psalo, že mohutná, nezkrocená fantazie mladého umělce pronikati začala dokonalou formou klasickou,“ tedy že Dvořákovi pomohla na cestě k uznání za jednoho z předních představitelů klasicko-romantické symfonie druhé poloviny 19. století.

První půlka večera bude patřit Wagnerově tvorbě z doby, kdy v soukromém životě procházel silným emočním obdobím. Zazní Pět písní na básně Mathildy Wesendonckové, které napsal na texty své tehdejší milenky, manželky mecenáše Wesendoncka, a přispěly k vzniku opery Tristan a Isolda. V písních se představí německá sopranistka Sarah Traubel, která v současné době působí jako členka Lipské opery. Večer otevře předehra k opeře Tannhäuser, která je respektována jako dílo, které žilo od vzniku opery samostatným životem. Velmi brzy byla dobovou kritikou hodnocena jako „dílo nejskvostnější, nejskvělejší, nejvzletnější a nejefektnější všech moderních předeher“, zejména proto, že „nevyžaduje jako většina ilustrativních předeher vysvětlující slovní doprovod“.