Hledat
Obsah

Light design ozáří Smetanovu síň v monumentálním koncertu Pražských symfoniků

Světelný klavír, tedy hudbou ovládaná světelná projekce, rozzáří Smetanovu síň Obecního domu. Unikátní light design, jehož autorem je Lukáš Dřevjaný, bude součástí velkolepé symfonické básně Prométheus z pera Alexandra Skrjabina. Pražští symfonikové tedy provedou dílo tak, jak expresivní autor zamýšlel. Koncerty pod taktovou Andreje Borejka se uskuteční 11. a 12. ledna 2023 ve Smetanově síni Obecního domu.

Pražští symfonikové svůj první abonentní koncert roku 2023 pojali velkolepě. Díla čtyř slovanských autorů vyvrcholí uvedením symfonické básně Alexandra Skrjabina Prométheus: Báseň ohně, ve které autor propojil hudbu a světelné efekty (tzv. „světelný klavír“).

Právě světelný design je nedílnou součástí tohoto díla. Pražští symfonikové si na doporučení Signal Festivalu pozvali specialistu na spojení světla s hudbou Lukáše Dřevjaného, známého jako oxoo, který ozáří Smetanovu síň a dodá tak koncertu nový rozměr.

„Vycházíme z původního notového záznamu, do kterého autor zapsal speciální part světelné klaviatury. Každá nota znamená jednu barvu a dohromady vyjadřují změny nálad v průběhu skladby. Studoval jsem i původní nákresy, jak by taková klaviatura mohla vypadat a prvotní nákres pracoval s různobarevnými lampami promítanými na plátno. My místo plátna využíváme celý prostor Smetanovy síně. Ve své tvorbě pracuji s audioreaktivitou, což znamená, že signály ze zvuku přenáším do světel. Tím můžeme do světelného designu promítnout dynamiku celého orchestru, čímž posouváme Skrjabinovu původní vizionářskou myšlenku do moderní doby,“ říká autor light designu Lukáš Dřevjaný. 

V záplavě barev se v Prométheovi na pódiu setká obrovský orchestr, klavír, varhany i sbor. Za klavír usedne Yulianna Avdeeva, jedna z nejvyhledávanějších klavíristek současnosti. O zpěv se postará Pražský filharmonický sbor pod vedením Lukáše Kozubíka. Na pódium Smetanovy síně Obecního domu se vrátí vážený host orchestru, dirigent Andrej Borejko, který vždy zaručuje vytříbenou dramaturgii večera.

Pražské koncerty se uskuteční 11. a 12. ledna 2023 v 19:30 ve Smetanově síni Obecního domu. Se stejným programem se Pražští symfonikové vydávají o den dříve na zájezd do Brucknerhausu v rakouském Linci.