Světová premiéra klavírního tria Zdenka Merty

16. 3. 2017

28. března zazní v kostele sv. Šimona a Judy světová premiéra klavírního tria Zdenka Merty s názvem Movimento vivo.

 

Merta fotog369Movimento vivo jsem začal psát na začátku osmdesátých let, kdy moje ambice zabývat se (tehdy zhojna nazývanou) articifiální hudbou, či různými experimenty hraničila s posedlostí. Často jsem ovšem skladby nedokončoval, vcelku z pragmatických důvodů – nikdo je nechtěl hrát. Nebyl jsem součástí komunity fungující v tomto žánru, naopak jsem byl etablovaný v oblasti mainstreamu, neměl jsem tedy pro tyto kompozice žádné přirozené odbytiště. Myslím, že tehdy fungovalo něco jako „žánrová nenávist“, což je termín mého přítele Vladimíra Merty, a já byl ve „vážné“ hudbě poněkud nevítaným hostem. Torzo klavírního tria jsem našel po mnoha letech v šupleti dlouho neotevřené skříně. Noty byly vybledlé, ale našel jsem v nich jakési zalíbení a přepsal je do svého prvního počítače.

Dnes je samozřejmě všechno jinak, mám leccos za sebou a třetí sezónu dělám v Brně program Zdenek Merta u klavíru – polyžánrové představení s různými hosty, založené na společném hraní, improvizaci a interaktivitě. Pozval jsem do tohoto show Trio Martinů a při této příležitosti jsme ono torzo zrekonstruovali. Bylo to zábavné, hudba zněla dobře (jsou to znamenití hráči) a pánové mě následně vyzvali, abych skladbu dokončil, respektive znovunapsal. Tuto rukavici jsem zvednul s velkým potěšením a psal s nebývalou radostí. Myslím, že ta hudba obsahuje energii mých hladových začátků korigovanou zkušeností a jistou mírou dospělosti – doufám, že vás zaujme.

Je mi ctí, že mé noty obživnou v podání takových muzikantů, jako jsou Jaroslav Matějka, Pavel Šafařík a Petr Jiříkovský.

Zdenek Merta

 

Více informací o koncertu a možnost zakoupit vstupenky zde.