Rezidenční umělec

Rezidenční umělec

José Cura

© Zoe Cura

Rezidenčním umělcem se od sezóny 2015/16 stal na tři roky José Cura

 

Světová proslulost José Cury vychází z originální interpretace operních postav na jevištích

nejprestižnějších divadel, stejně jako z nekonvenčního a inovativního přístupu ke koncertním vystoupením. Cura je ale mnohem víc než operní hvězdy: je vyškolený

skladatel a dirigent, operní režisér, scénograf, brilantní umělec a showman rozhodnutý použít tu nejlepší hudbu k zajímavým cílům: zapojit, bavit a vzdělávat. V roli rezidenčního umělce se José Cura představuje jako pěvec, dirigent a skladatel, vedl také mistrovský kurz pro pěvce a dirigenty.

 

„José Cura už miláčkem pražského publika je. Vrací se sem opakovaně a rád, Praha je jeho srdeční záležitostí. Jeho vystoupení jste nepochybně již zažili. Přesto José Curu neznáte. Šíře jeho uměleckého záběru a jeho atraktivita pro publikum byla objevem pro nás samotné,“ připomíná ředitel FOK.

 

„Uběhlo už dvanáct let od chvíle, kdy jsem naposledy vystoupil se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK ve Smetanově síni. Stále si ale pamatuji výjimečné kvality orchestru. A když říkám kvality nemám na mysli jenom technickou způsobilost, která je neodmyslitelná od každého špičkového orchestru, ale lidský postoj, který je tak vzácný. Po dvanácti letech tedy hrdě přijímám titul Rezidenční umělec Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK,“ vyznal se José Cura.

 

Koncerty José Cury v sezóně 2016/2017:

Moje druhá sezóna se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK je znovu velmi speciální. Začali jsme koncerty v říjnu, na nichž byli v hlavní roli studenti z mých únorových mistrovských kurzů, sami se představili v operních áriích a se mnou si střihli slavné duety. V prosinci jsme představili publiku unikátní program jihoamerických symfonických tanců s přídavkem Ravelova pojetí latinskoamerického námětu – Bolera.
Ale až v březnu 2017, při příležitosti světové premiéry mého oratoria Ecce Homo, dosáhne pro mne 82. sezóna FOK nejemotivnějšího momentu. Těším se, jak tento vydatný rok hudby prožiji spolu s českým publikem!

 

19. a 20. 10. 2016 – José Cura

7. a 8. 12. 2016 – José Cura pro UNICEF
8. a 9. 3. 2017 – José Cura – Ecce Homo

 

Rozhovor s José Curou pro ČT zde.