Představujeme sólistu virtuózní Skotské fantazie

19. 3. 2017

28. a 29. března zazní na našich koncertech v Obecním domě Skotská fantazie od Maxe Brucha. Sólistou bude vynikající houslista, rodák z Moskvy, Michail Ovrutskij (*1980) 

Ovrutsky, Mikhail

Na housle se začal učit hrát v pěti letech. V devíti letech se rodina odstěhovala do Ameriky a Michail studoval nejprve na Manhattan School of Music a poté na Juilliard School. Rozhodující v jeho vývoji bylo setkání s Zakharem Bronem, který ho v sedmnácti letech přijal do své třídy. Svá studia dokončil na Musikhochschule v Kolíně nad Rýnem a následně byl jmenován asistentem profesora Brona.

 

Michail Ovrutskij získal ocenění na řadě významných mezinárodních soutěží, včetně Čajkovského soutěže v Moskvě, Soutěže Pabla de Sarasate nebo Soutěže Liany Isakadze v Petrohradě. Zásadní zlom přišel v roce 2005 s úspěchem v renomované Soutěži královny Alžběty v Bruselu, který vyústil v četná pozvání významnými orchestry a dirigenty.

 

Michail Ovrutskij vystupoval jako sólista s Vídeňskou filharmonií, Orchestrem Mariinského divadla v Petrohradě, London Symphony Orchestra, Filarmonica della Scala, BBC Philharmonic, WDR Symphony Orchestra, Helsinki Philharmonic, Orchestre Philharmonique de Radio France, Beethoven Orchester Bonn. Byl pozván ke spolupráci s předními dirigenty, jakými jsou Fabio Luisi, Semyon Bychkov, Valerij Gergiev, Vladimir Fedoseyev, Pietari Inkinen, Andrés Orozco-Estrada, Dmitrij Kitajenko, Leif Segerstam a Roman Kofman.

 

Anne-Sophie Mutter ho přijala do své nadace pro mladé talentované sólisty a následně ho nominovala na ocenění Pro Europa. Společně absolvovali množství koncertů. Vedle sólových vystoupení můžeme Michaila Ovrutského pravidelně slyšet také jako komorního hráče na proslulých festivalech v Lucernu nebo Bonnu, ve vídeňském Konzerthausu nebo Mozarteu v Salcburku.

 

Maichail Ovrutskij má na svém kontě CD nahrávky pro společnosti Warner Classics, Naxos a BerlinClassics. Hraje na housle z dílny turínského houslaře Gioffreda Cappy (cca 1700).

 

Více o koncertu a možnost zakoupit vstupenky zde.