Obecní dům

Obecní dům

mapa brožura 2015-16Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK sídlí v Obecním domě, pražském secesním skvostu.

 

Přehled orchestrálních koncertů ve Smetanově síni Obecního domu

 

Spojení

nám. Republiky 5, Praha 1; GPS: 50.087761,14.427881

metro – trasa B: stanice Náměstí republiky, trasa A: stanice Můstek

tramvaj – linka 5, 8, 24, 26: zastávka Náměstí Republiky

autobus – linka 207: zastávka Náměstí Republiky

parkování – v podzemních garážích obchodního domu Kotva a Palladium

 

Plán sedadel

 

 

Některé části domu byly zprovozněny již v letech 1909–1911, celý objekt byl slavnostně otevřen pro veřejnost 5. ledna 1912.

 

Koncerty se odehrávají v impozantní Smetanově síni v prvním patře Obecního domu.

 

Působivé hlavní foyer zdobí původní svítidla, bohatá figurální a ornamentální výzdoba a stěny pokryté umělým mramorem.

 

Smetanova síň zaujímá celou střední část Obecního domu a prostupuje několik podlaží. Pojmenováním koncertní síně pro 1200 posluchačů vzdala Praha poctu významnému českému skladateli.

 

Sál, navržený a také využívaný jako víceúčelový, má na čelní straně pódium rámované po stranách dvěma ve štuku provedenými sousošími Ladislava Šalouna Vyšehrad a Slovanské tance. Sochař tak šťastně rozřešil otázku připomenutí dalšího předního českého skladatele: Antonína Dvořáka.

smetanova sin velká

Parapety balkónů a lóží zdobí plakety s portréty českých skladatelů Jana z Holešova, Bohuslava z Čechtic, Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, Václava Jana Tomáška, Františka Škroupa, Viléma Blodka, Karla Bendla a Zdeňka Fibicha od Josefa Nováka.

 

Stropní i nástěnné malby, alegorie Hudby, Tance, Poezie a Drama jsou dílem Karla Špillara. 

 

Pod klenbou se nacházejí čtyři krásné plastiky od K. Nováka, který se spolu s L. Kofránkem a J. Kalvodou podílel i na nádherné štukové výzdobě sálu. Truhlářské práce a řezbami zdobený obklad pódia dodal J. Navrátil.

 

Dominantou Smetanovy síně jsou nepochybně historické varhany, které dodal J. Tuček, s kruhovým zlaceným bronzovým reliéfem B. Smetany od F. Hergesela. Varhany při rekonstrukci restaurovala firma Vleugels. Bohatě zdobená původní opona, přehozy čestných lóží i další závěsy byly restaurovány a doplněny o závěsy na dveřích a oknech balkónu. Kopiemi podle fotografií z roku 1912 jsou lustry nad pódiem a balkónem, jež byly původně vybaveny obloukovými lampami F. Křižíka.

 

K původnímu vybavení patří i dekorativní vitráže stropu a bohaté mříže vzduchotechniky, které jsou dílem A. Čady a J. Šimůnka. Zrcadla, židle v lóžích a svítidla dodal F. Cvrk a firma Suda Kotěšovec.

  

 

 

 ObecniDum

 

Palackého sál

Palackého sál

Primátorský sál

Primátorský sál

Riegrův sál

Riegrův sál

Grégrův sál

Grégrův sál

 

 

 

 

foto: archiv Obecního domu