Koncertní mistři

Koncertní mistři

V našem orchestru působí jako koncertní mistři vynikající umělci.

 

Čepurčenko DSC_1038RITA ČEPURČENKO (1. housle)

Studovala konzervatoř a vysokou hudební školu v Leningradě ve třídě prof. Borise Gutnikova, kterou absolvovala roku 1983. Byla první houslistkou kvarteta konzervatoře Rimského-Korsakova a v sezónách 1984–1986 členkou Leningradské filharmonie. Aspiranturu završila v roce 1986. V roce 1993 vedla v Lille ve Francii smyčcové sexteto. Roku 1995 se jako první žena v historii Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK stala koncertním mistrem. V současné době účinkuje též jako sólistka tohoto orchestru – naposledy v lednu 2013 spolu s koncertním mistrem Milošem Jahodou v dvojkoncertu Johannesa Brahmse na japonském turné. Intenzivně se věnuje také komorní hře, byla zakladatelkou a primáriem kvarteta Vítězslavy Kaprálové. V roce 2011 založila spolu s hobojistkou Liběnou Séquardtovou komorní soubor Musica Pro Anima, složený ze členů FOK.

  


 

Hurník DSC_0009JIŘÍ HURNÍK (1. housle)

Pochází z Ostravy, kde vystudoval konzervatoř u prof. Jiřiny Sitárové. V Praze studoval na AMU u prof. Václava Snítila. Je laureátem soutěží V. Humla v Záhřebu, UNISA v Pretorii a mezi nejvýznamnější úspěchy patří bezesporu umístění v mezinárodní houslové soutěži Pražské jaro v roce 1987. Dostalo se mu mnoha ocenění za interpretace soudobých skladeb a za podílení se na autorských večerech skladatele Petra Ebena byl oceněn i odbornou kritikou. Od roku 1988 je koncertním mistrem Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK a jako sólista tohoto orchestru spolupracoval s takovými dirigenty, jako jsou např. Libor Pešek, Jean Tortellier, Tadeusz Strugala, Petr Altrichter nebo Jiří Bělohlávek. Jako sólista vystupuje na tak prestižních akcích, jako jsou Prague Proms, Janáčkův Máj nebo Pražské jaro.

 


 

Jahoda DSC_0252MILOŠ JAHODA (violoncello)

Vystudoval pražskou konzervatoř u prof. Františka Pišingera a pak pokračoval ve studiích na AMU v Praze u prof. Miroslava Petráše. Je několikanásobným laureátem interpretační soutěže o Beethovenův Hradec, kde byl i několikrát oceněn za nastudování soudobé skladby. Od roku 1995 působí v Symfonickém orchestru hl. m. Prahy FOK jako koncertní mistr. Pro svou neokázalou, leč strhující interpretaci, je velmi často zván jako sólista. Na Bratislavských hudebních slavnostech provedl světovou premiéru skladby amerického autora Nathana Bakera, kterou natočil pro Albany Records, jako sólista spolupracoval s dirigenty tak zvučných jmen, jako Libor Pešek, Jean Tortellier, Gaetano Delogu, Paul Freemen a Serge Baudo.

  


 

Séquardtová_0031LIBĚNA SÉQUARDTOVÁ (hoboj)

Začínala studia hry na hoboj u prof. Voráčové v Pardubicích. Konzervatoř v Praze absolvovala ve třídě F. X. Thuriho a Akademii múzických umění u prof. Jiřího Mihule. Zúčastnila se úspěšně řady soutěží (Mozartova Bertramka v Praze – 1. cena, Markneukirchen, Pražské jaro 1986 – 1. cena). Liběna Séquardtová představuje vrcholného reprezentanta svého oboru a to i mimo rámec České republiky. Sólově účinkovala se všemi významnými českými orchestrálními tělesy (Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Česká filharmonie, Komorní filharmonie Pardubice, Filharmonie Brno, Filharmonie Hradec Králové atd.) a s některými zahraničními tělesy (Royal Philharmonic Liverpool, Solistes Européens Luxembourg). Je zakládající členkou komorních souborů Česká dechová harmonie a Ars instrumentalis Pragensis, s nímž získala v roce 1996 zlatou medaili v mezinárodní soutěži komorní hudby v japonské Ósace. Liběna Séquardtová pedagogicky působí na AMU v Praze. Je často zvána do porot národních a mezinárodních soutěží: Concertino Praga, Pražské jaro, Linz, Itálie.