FOK PRO NOVÉ GENERACE

Pořady pro školy

Nabízíme poutavé programy pro všechny stupně škol.

 

Stáhněte si brožuru 2017/2018 (PDF)

 

PAVEL ŠPORCL
PATRON EDUKATIVNÍCH POŘADŮ FOK

Koncerty pro školy mě velice baví. Pokládám za svou povinnost provádět je. Jdou ruku v ruce s mojí myšlenkou přivést děti a mladé lidi ke klasické hudbě. Ukazovat, že hudba klasická není vážná, ale citlivá, plná emocí, že je prostě nádherná a mnohdy i veselá. Mnohé z dětí nemají příliš příležitostí se s ní setkat. Dětské a mladé publikum je spontánní a upřímné. Takové publikum se neprojeví radostně, nadšeně nebo potleskem, pokud jej produkce opravdu neosloví. O to víc mě těší, že se mi, myslím, daří malé a mladé posluchače zaujmout, někdy i vyzvat na pódium spolu se mnou. Po skončení se scházíme v přísálí u autogramiády, fotíme se a navážeme pár slov. Jsou to pro mě velmi inspirativní setkání.
Nepochybně záleží i na výběru prováděného repertoáru. Domnívám se, že by měl být posluchačsky líbivý a vděčný, aby vztah ke klasické hudbě navodil. Proto jsem po dohodě se Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK ze svého obsáhlého repertoáru vybral právě Vivaldiho Čtvero ročních dob. Programní, jiskřivou barokní hudbu se svojí mimohudební tematikou, která by mohla být jakousi vstupní branou do nádherného světa klasické hudby.
Pavel Šporcl

Program 2017/2018

MATEŘSKÉ ŠKOLY, PRVNÍ STUPEŇ ZŠ

 

HUDEBNÍ DÍLNIČKY
PRO KLUKY A HOLČIČKY  

Na světě má člověk jen málo jistot. Jednou z nich je to, že na jaře rozkvetou stromy, v létě je voda v rybníku teplá tak, že se v ní dá koupat, na podzim uzrají švestky a v zimě, tam, kde jsme se v létě koupali, můžeme bruslit. Příroda zkrátka nikdy nezklame a každé roční období má něco, na co se můžeme těšit. A aby toho nebylo na těšení málo, připravila pro Vás Amálka K. Třebická na každé roční období jeden workshop s hudbou, která jej dokonale ilustruje. Na podzim zkusíme přijít na to, jak zní padající listí, v zimě se dokonale hudebně nachystáme na Vánoce, na jaře budeme klepáním na skořápky vajíček přivolávat jaro a v létě přivítáme slunce a prázdniny věnečkem písniček, pestrých jako rozkvetlá louka.
ČLENOVÉ SYMFONICKÉHO ORCHESTRU HL. M. PRAHY FOK
Amálka K. TŘEBICKÁ | lektorka

 

WORKSHOPY

KOSTEL SV. ŠIMONA A JUDY

11. – 13. 10. 2017
18. – 20. 10. 2017
Program: PODZIM
20. – 24. 11. 2017
Program: ZIMA
19. – 23. 3. 2018
Program: JARO
11. – 15. 6. 2018
Program: LÉTO

 

ZAČÁTEK 9.00 A 10.45 HOD.

DÉLKA POŘADU 60 MINUT

CENY VSTUPENEK 100,- Kč

KAPACITA 40 MÍST

INFORMACE A OBJEDNÁVKY:

E-MAIL: E.KOLKOVA@FOK.CZ

TEL.: 602 595 781


V nabídce zůstávají i naše další hudební workshopy pro děti s Amálkou K. Třebickou
a členy Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK:

 

Bacha na čmeláka | violoncello | Petra Malíšková
Není Honza jako Honza
| hoboj a klarinet | Jan Hoďánek, Jan Mach
Obr a víla
| fagot a flétna | Luboš Hucek, Martin Klimánek
Koncert pro veselého Vlka a dvě žabky
| housle a kontrabas | Matěj Vlk, Marek Lustig
Tympány a perkuse – veselo jak v cirkuse
| bicí | Svatopluk Čech ml.
Wolfi dětem
| Marek Lustig, Richard Žemlička, Matěj Vlk, Vladan Malinjak 


PRVNÍ STUPEŇ ZŠ, DRUHÝ STUPEŇ ZŠ

CAMILLE SAINT-SAËNS: KARNEVAL ZVÍŘAT 

VELKÁ ZOOLOGICKÁ FANTAZIE PRO DVA KLAVÍRY A KOMORNÍ SOUBOR

 

Karneval zvířat Camilla Saint-Saënse je plný nečekaných zvratů a překvapení. Příchod krále zvířat naplní sál očekáváním. Co bude asi následovat? Kohouta a slepice by nikdo nečekal. Proplujeme také akváriem, proletíme voliérou. Možná nás vyděsí divoký tanec fosílií. Zasníme se s bělostnou labutí a finále… nechte se překvapit.
Skladba se sice na první pohled tváří poněkud přírodovědně, ale při bližším prozkoumání zjistíme, že v hudební charakteristice každého ze čtrnácti zvířat můžeme najít i znaky lidských vlastností. A co teprve, když se mezi zvířaty objeví dva klavíristé?!
Ojedinělé představení s rozvernými bajkami Ogdena Nashe a zvířecími maskami spojí prvky divadla i tance, a především uvede naše mladé posluchače do fantastického světa hudby.

 

KARNEVALOVÝ ORCHESTR

Filip JEVIČ | moderátor, režie

Dominika PROKOPOVÁ | masky

Jiří WEINBERGER | překlad

 

KOSTEL SV. ŠIMONA A JUDY
TERMÍNY
16. 10. 2017 Po
17. 10. 2017 Út
9.00 A 10.45 HOD.
DÉLKA POŘADU 60 MINUT
CENY VSTUPENEK 100,- Kč
KAPACITA 200 MÍST
INFORMACE A OBJEDNÁVKY:
E-MAIL: E.KOLKOVA@FOK.CZ
TEL.: 602 595 781


BENJAMIN BRITTEN: PRŮVODCE MLADÉHO ČLOVĚKA ORCHESTREM

KOMENTOVANÝ ORCHESTRÁLNÍ KONCERT

 

Každá cesta do neznáma je snazší, když má člověk s sebou dobrého průvodce. Orchestr sice není džungle, ale vlastně… v jistém smyslu slova tak trochu je. Na první pohled neprostupný les smyčců, dřev, žesťů a bicích, změť žíní, kobylek, šneků, pavouků, plátků, strun, strojků a snižců může opravdu působit nebezpečně. Na pohled druhý tomu ovšem tak není. Právě naopak. Orchestr je velmi přátelský biotop s výskytem veselých muzikantů a jejich nástrojů, které vám velmi ochotně představí. Zkrátka společně nahlédneme do orchestrálního „podhoubí“, ze kterého vyrůstá krásná hudba.

 

SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK
Vojtěch SPURNÝ | dirigent
Josef HERVERT | moderátor

 

KOSTEL SV. ŠIMONA A JUDY
TERMÍNY
12. 12. 2017 Út
9.00 A 10.45 HOD.
DÉLKA POŘADU 60 MINUT
CENY VSTUPENEK 100,- Kč
KAPACITA 350 MÍST
INFORMACE A OBJEDNÁVKY:
E-MAIL: E.KOLKOVA@FOK.CZ
TEL.: 602 595 781


SERGEJ PROKOFJEV: PÉŤA A VLK
HUDEBNÍ POHÁDKA & WORKSHOP
  

„Jednou časně z rána malý Péťa otevřel si vrátka a vyběhl na velikánskou louku“… tak začíná dobrodružný den v životě malého Péti, který se svými kamarády – pěnkavou, kočkou a kachnou – tráví prázdniny u dědečka. Před začátkem příběhu se děti naučí poznávat hudební motivy všech pohádkových postav a nástroje, které je představují. O zábavu dětí i našich muzikantů se postará oblíbený herec a moderátor Filip Jevič, kterého mnozí z vás znají z Karnevalu zvířat.
SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK
František MACEK | dirigent
Filip JEVIČ | moderátor

 

KOSTEL SV. ŠIMONA A JUDY
TERMÍNY
3. 5. 2018 Čt
4. 5. 2018
9.00 A 10.45 HOD.
DÉLKA POŘADU 60 MINUT
CENY VSTUPENEK 100,- Kč
KAPACITA 250 MÍST
INFORMACE A OBJEDNÁVKY:
E-MAIL: E.KOLKOVA@FOK.CZ
TEL.: 602 595 781

 


DRUHÝ STUPEŇ ZŠ, STŘEDNÍ ŠKOLY

ANTONIO VIVALDI:
ČTVERO ROČNÍCH DOB
KOMENTOVANÝ ORCHESTRÁLNÍ KONCERT  

Mezi muzikanty se jim říká prostě „čtveráci“, i když společné znaky s „Ovčáky, čtveráky“ bychom asi hledali dlouho a marně. Čtyři houslové koncerty byly ve své době – tedy v době baroka – doslova hudební revolucí. Jejich autor, Antonio Lucio Vivaldi, v nich hudbou vyjádřil proměny přírody i života člověka během celého roku. Do partů smyčcových nástrojů vepsal řadu charakteristických zvuků a nálad, jako je například zpěv ptáků, štěkání psů, bzučení much, déšť, bouři, ale i ticho nad zasněženou krajinou, praskání ohně v krbu a dokonce, ano, i řev opilců. O tom, jaký je rozdíl mezi zvukovým efektem a barokním afektem, jak umí hudba malovat, jak se liší barokní hraní od toho současného a jak by se Vivaldiho léto změnilo pod vlivem globálního oteplování, bude vyprávět houslista Pavel Šporcl.

 

SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK
Pavel ŠPORCL | housle, dirigent, moderátor

 

KOSTEL SV. ŠIMONA A JUDY
24. 10. 2017 Út
Program:
PODZIM, ZIMA
12. 3. 2018 Po
Program:
JARO, LÉTO
9.00 A 10.45 HOD.
DÉLKA POŘADU 60 MINUT
CENY VSTUPENEK 100,- Kč
KAPACITA 400 MÍST
INFORMACE A OBJEDNÁVKY:
E-MAIL: E.KOLKOVA@FOK.CZ
TEL.: 602 595 781


POHYBLIVÉ OBRÁZKY
ANEB O FILMOVÉ HUDBĚ
KOMENTOVANÝ KONCERT FILMOVÉ HUDBY  Film byl vždy spojený s hudbou. Ještě než bylo v jeho možnostech ožít zvukem, sedával pod promítacím plátnem klavírista a hrál hudbu, která umocňovala děj filmu. I když dnes už zvukové efekty filmu skoro neznají mezí, pozvali jsme si i my zručného klavíristu Ondřeje Brouska, který Vás společně s dirigentem Janem Kučerou provede koncertem, a klavír jim pro jistotu přichystáme také. KLAPKA – Pohyblivé obrázky POPRVÉ!

 

SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK
Jan KUČERA | dirigent
Ondřej BROUSEK | moderátor


ORCHESTR BEZ FRAKU
ZÁŽITKOVÉ DOPOLEDNE S ORCHESTREM V OBECNÍM DOMĚ   Kdo z nás nechtěl někdy nahlédnout v divadle za oponu? Co se asi děje předtím, než se rozsvítí světla na jevišti? A co všechno se musí stát, aby večer mohli hudebníci našeho orchestru nastoupit na pódium a zahrát opravdový koncert? Kde odpočívají? Kde cvičí a jakou řečí se dorozumívají s naším finským šéfdirigentem? Jak se stěhuje harfa a které nástroje mají při cestě do Japonska vlastní sedačku v letadle? Orchestrální zákulisí je pro většinu lidí jedna velká neznámá. Přijďte se s námi seznámit. Bonusem pro vás bude možnost navštívit překrásné salonky Obecního domu s naší průvodkyní Janou. Nádheru interiérů Obecního domu nakonec ještě ozdobí malý koncert smyčcového kvarteta z řad našeho orchestru. Už teď se na Vás moc těšíme!

 

Jana BUDKOVÁ, Jiří HANNSMANN, EVE QUARTET

 

OBECNÍ DŮM

Termíny vypisujeme a obsazujeme na první pololetí vždy do konce září a na druhé
pololetí do konce ledna.
DÉLKA POŘADU 100 MINUT
CENY VSTUPENEK 100,- Kč
KAPACITA 40 MÍST
INFORMACE A OBJEDNÁVKY:
E-MAIL: E.KOLKOVA@FOK.CZ
TEL.: 602 595 781

 

Pořádáme ve spolupráci s Obecním domem.

 


VŠECHNY VĚKOVÉ KATEGORIE

JAKUB JAN RYBA: ČESKÁ MŠE VÁNOČNÍ

DIVADELNÍ PODOBA NEJSLAVNĚJŠÍ ČESKÉ VÁNOČNÍ SKLADBY

 

„Rybovka“ se obvykle hrává na Štědrý den, ale vlastně hodně pozdě večer, kdy děti, přemoženy zážitky z dárků, zdobením stromků a množstvím maminčina cukroví usínají  dříve, než bys řekl „Hej mistře“. Rodiče, přemoženi dětmi, na tom nejsou o mnoho  lépe, a proto často plánovaná návštěva kostela shoří na všeobecném nedostatku  energie. V kostele sv. Šimona a Judy hrajeme tuto mši dopoledne. Účinkující i diváci  jsou tedy svěží, a přestože se Vánoce teprve pomalu blíží, atmosféra je vždy sváteční.

Provedení Dětské opery Praha je půvabné nejen scénickým zpracováním, ale také obsazením. Když děti hrají a zpívají dětem, býváme u nás svědky mimořádné harmonie, a to nejen té hudební.

 

DĚTSKÁ OPERA PRAHA

 

KOSTEL SV. ŠIMONA A JUDY

29. 11. 2017 St
30. 11. 2017 Čt
9.00 A 10.45 HOD.
DÉLKA POŘADU 60 MINUT
CENY VSTUPENEK 100,- Kč
KAPACITA 400 MÍST
INFORMACE A OBJEDNÁVKY:
E-MAIL: E.KOLKOVA@FOK.CZ
TEL.: 602 595 781


VEŘEJNÉ GENERÁLNÍ ZKOUŠKY PRO ŠKOLY

S ÚVODNÍM KOMENTÁŘEM

 

Generální zkoušce předchází poutavé vyprávění dramaturga Martina Rudovského o programu koncertu. A když nám budou hvězdy přát, můžete se těšit i na setkání s některými z našich interpretů.

 

Setkání se koná vždy v 9.30 hodin ve Sladkovského sále Obecního domu.

 

Generální zkouška na koncert začíná v 10.00 hodin ve Smetanově síni Obecního domu.

 

8. 11. 2017 St
GARRICK OHLSSON & BRAHMS  IGOR STRAVINSKIJ Pohřební píseň (česká premiéra)
NIKOLAJ RIMSKIJ-KORSAKOV Legenda o neviditelném městě Kitěži a panně Fevronii
JOHANNES BRAHMS Koncert pro klavír a orchestr č. 2 B dur op. 83 

SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK
Garrick OHLSSON | klavír

Petr ALTRICHTER | dirigent 


31. 1. 2018 St
TOMÁŠ NETOPIL & FANTASTICKÁ SYMFONIE MAURICE RAVEL La valse, choreografická báseň
JIŘÍ GEMROT Koncert pro hoboj a orchestr (světová premiéra)
HECTOR BERLIOZ Fantastická symfonie op. 14  

SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK

Vilém VEVERKA | hoboj

Tomáš NETOPIL | dirigent


21. 3. 2018 St
JOSÉ CURA & OBRÁZKY Z VÝSTAVY CLAUDE DEBUSSY Potopená katedrála (arr. Leopold Stokowski)
CLAUDE DEBUSSY Obrazy pro orchestr
MODEST PETROVIČ MUSORGSKIJ Obrázky z výstavy (arr. Maurice Ravel) 

SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK

José CURA | dirigent 

 

OBECNÍ DŮM
CENY VSTUPENEK 100,- KČ
INFORMACE A OBJEDNÁVKY:
E-MAIL: POKLADNA@FOK.CZ
TEL.: 222 002 336

OBJEDNÁVKY POŘADŮ

OBJEDNÁVKA POŘADŮ PRO ŠKOLY 2017 2018

 

Pošlete vyplněnou objednávku na adresu e.kolkova@fok.cz do 30. září.

Po uzávěrce vám pošleme termín vašich koncertů k odsouhlasení. Jakmile objednávku potvrdíte, stává se závaznou.

 

Objednávky zaslané v průběhu roku se pokusíme vyřídit dle aktuálních možností.

 

Cena vstupenek: 100 Kč

Pedagogický doprovod zdarma.

 

Změna programu vyhrazena.

 

 

PARTNERSKÝ PROGRAM

Našimi partnerskými organizacemi jsou
SOFIE – mateřská a základní škola
Gymnázium Mnichovo Hradiště

 

Staňte se i vy naší partnerskou školou. Vypracujeme vám individuální plán hudební edukace na celý školní rok, který bude zahrnovat i řadu bonusů. Besedy s našimi umělci, účast na zkouškách orchestru, setkání s našimi hudebníky, soutěže o vstupenky na koncerty a mnoho dalšího.

 

Další informace

MgA. Eva Kolková 
mobil: 602 595 781 
telefon: 224 800 286
email: e.kolkova@fok.cz

Kostel sv. Šimona a Judy

Dušní ul., 110 00 Praha 1