ZÁVĚREČNÝ KONCERT 79. SEZÓNY

Smetanova síň, Obecní dům
 
18.6.2014 19:30  
19.6.2014 19:30  

Program

KRYŠTOF MAŘATKA 
Druhopisy (česká premiéra)

 

ARTHUR HONEGGER
Concerto da camera pro flétnu, anglický roh (v úpravě pro lesní roh) a smyčcový orchestr

 

LEOŠ JANÁČEK

Glagolská mše

MUHAI TANG | dirigent

SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK
MARTA KORDULJAK | flétna
ZUZANA RZOUNKOVÁ | lesní roh
KATEŘINA ŠMÍDOVÁ KALVACHOVÁ | soprán
ELIŠKA WEISSOVÁ | alt
PETR STRNAD | tenor
JAN ŠŤÁVA | bas 
PRAŽSKÝ FILHARMONICKÝ SBOR, sbormistr: LUKÁŠ VASILEK

DANIELA VALTOVÁ KOSINOVÁ | varhany

Vážení posluchači,

rádi bychom vás informovali, že jsme na závěrečné koncerty pro váš komfort zvedli řady ve druhé polovině Smetanovy síně (od řady č. 17).

 

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK uzavře svou 79. sezónu 18. a 19. června. Vedle expresivní a majestátní Glagolské mše Leoše Janáčka se závěrečný koncert ponese v duchu premiérovém. Začneme premiérou pražskou, po které zatoužila naše první hornistka Zuzana Rzounková. Výzvou pro ni bude zahrát Honeggerovo Concerto da camera pro flétnu, anglický roh a smyčce s jednou drobnou změnou v názvu: místo rohu anglického roh lesní. Co však v názvu působí jako drobnost, je v reálu jiný pohled na Honeggerovu průzračnou skladbu. Vzhledem k tomu, jak skladatel přepracovával svá díla a vydával v různých verzích, byl by na „hornovou“ verzi Concerta zvědav. Pro FOK pak toto dílo patří od dob šéfování Serge Bauda do kmenového repertoáru, dokonce ho společně v roce 2003 nahráli.

Shodou okolností skrze rok 2003 a maestra Bauda vede cesta k další premiéře našeho závěrečného koncertu, tentokráte české – k premiéře Druhopisů Kryštofa Mařatky. V roce 2003 se totiž setkal FOK poprvé s Mařatkovou hudbou. Na Pražském jaru 20. května 2003 pod taktovkou Serge Bauda v české premiéře provedl FOK Mařatkovo působivé Luminarium – Koncert pro klarinet a orchestr. Za jedenáct let se z Mařatky stal jeden z nejvyhledávanějších evropských skladatelů. Provedení jeho skladby je vždy událostí, a tak jsme nelenili a naplánovali další českou premiéru. Tentokrát příhodnou k Roku české hudby.

Závěrečný koncert 79. sezóny bude dirigovat hlavní dirigent FOKu Muhai Tang.

 

Koncert se koná pod záštitou Mgr. Ludmily Štvánové, radní hlavního města Prahy.

praha

 

 

Honegger 2 Mařatka Janáček 1

 

rok české hudby  logo_asianstyle