KONCERT K POCTĚ RICHARDA STRAUSSE

Smetanova síň, Obecní dům
 
19.2.2014 19:30  
20.2.2014 19:30  

Program

ZDENĚK FIBICH
Šárka op. 51, předehra k opeře

 

ALEXANDRE GUILMANT
Symfonie č. 1 d moll pro varhany a orchestr op. 42

 

RICHARD STRAUSS
Symphonia domestica op. 53

HEIKO MATHIAS FÖRSTER | dirigent

SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK
DRAHOMÍRA MATZNEROVÁ | varhany

KONCERT K POCTĚ RICHARDA STRAUSSE

Rok 2014 je v hudebním světě nejen Rokem české hudby, ve kterém slavíme výročí všech významných českých skladatelů, ale také rokem, ve kterém si připomínáme výročí Richarda Strausse. Tento významný německý skladatel pozdější éry romantismu se narodil před 150 lety. Jeho orchestrální a operní tvorba vždy patří k vrcholům repertoáru hudebních těles. Strauss byl nejen vysoce ceněným skladatelem, ale rovněž i dirigentem. V této roli dokonce vystoupil i v Praze.

K poctě tomuto skladateli jsme se rozhodli 19. a 20. února provést méně známou symfonickou báseň Symphonia domestica, která pochází z let 1902–03. Jedná se o programní, autobiografické dílo a je určené více než stočlennému orchestru. Premiéru dirigoval sám autor v New Yorku v roce 1904.

Se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK tuto Straussovu symfonickou báseň nastuduje dirigent Heiko Mathias Förster. Během devíti sezon v čele Brandenburského divadla dirigoval 32 operních a operetních premiér a více nežli 500 koncertů. Jako šéfdirigent Mnichovských symfoniků (1999–2006) dirigoval téměř 450 koncertů, které se staly výraznými událostmi mnichovského hudebního života. Heiko Mathias Förster hostoval u orchestrů celého světa. Na operních koncertech spolupracoval s pěvci světového renomé, jako jsou José Cura, Angela Gheorghiu, Rolando Villazón, Joseph Calleja a Elīna Garanča. Před FOKem stanul poprvé v roce 2009 a o rok později již byl pověřen mimořádným úkolem – dirigováním Mé vlasti při tradičním Koncertu pro republiku.

V první polovině večera si budete moci vychutnat předehru k Fibichově opeře Šárka a rovněž dramaturgickou lahůdku: Symfonii č. 1 d moll pro varhany a orchestr francouzského skladatele a varhaníka druhé poloviny 19. století Alexandra Guilmanta. Sólový part přednese Drahomíra Matznerová, která se právě specializuje na francouzskou varhanní literaturu 19. a 20. století.

   

Fibich - Jan Vilímek guilmant3 B Strauss R 1918

  

rok české hudby