Klavírista Éric le Sage poctí Debussyho v Rudolfinu

8. 3. 2018

Vynikající francouzský klavírista Éric le Sage zahraje 17. března v Rudolfinu v rámci komorní řady FOK Světová klavírní tvorba. Svým vystoupením klavírista poctí významného francouzského skladatele Clauda Debussyho, přezdívaného „otec impresionismu“, od jehož úmrtí uplyne na konci března sto let. Na programu recitálu budou dále dvě skladby Roberta Schumanna, na kterého je Le Sage specialistou.

 

Éric Le Sage je mezinárodně vnímán jako špička své generace a také jako významný zástupce francouzské klavírní školy; pravidelně je oceňován za velmi jemný zvuk, skutečný smysl pro strukturu a poetické fráze. Již ve svých 20 letech jej Financial Times označil za „velmi kultivovaného žáka velké francouzské tradice Schumannova klavíru“. Není divu, Éric Le Sage se již v roce 1989 stal vítězem soutěže Roberta Schumanna ve Zwickau a k tomu přidal ještě v témže roce vítězství na slavné mezinárodní soutěži v Leedsu, což mu přineslo možnost účinkování pod taktovkou sira Simona Rattlea, kterou samozřejmě s radostí (a posléze i s úspěchem) přijal. Poté, co nahrál celé Schumannovo klavírní dílo a odehrál nespočet schumannovských programů v nejproslulejších koncertních sálech po celém světě, se vrhl zpět k francouzské hudbě, pro kterou je samozřejmě jedním z nejpovolanějších – nejen svou národností, ale zejména svými vytříbenými schopnostmi pro interpretační odlišení i těch nejjemnějších nuancí ve skladbách tak osobitých autorů, jakými francouzská hudební historie oplývá. V Praze tak kromě Schumannových Dětských scén a skladby Tance Davidovců svou hrou vzdá hold Claudu Debussymu a uvede výběr jeho klavírních děl, mezi kterými je i skladba s příznačným názvem pro tuto výjimečnou příležitost: Ostrov radosti.

 

Jakkoli je Debussyho jméno spojováno s impresionismem, sám skladatel se označení „impresionista“, či dokonce „otec impresionismu“ bránil. Za svého života chtěl být považován zkrátka za „francouzského hudebníka“ bez dalších přívlastků. To je také vytesáno na jeho náhrobku na malém hřbitůvku Cimetière de Passy v Paříži, kde skladatel odpočívá pod stromy a za zpěvu ptactva, jak si údajně sám přál. Právě zpěv ptactva, šumění stromů, dojmy z okamžiků strávených v přírodě, z jiných uměleckých děl, jako je tomu ve skladbě Obrazy, kterou má Le Sage na programu; nebo dojmy z krásných chvil každodenního života, jako je hra s dětmi, zachycená ve skladbě Dětský koutek, kterou též uslyšíme – to vše můžeme v Debussyho hudbě snadno rozpoznat. Inu, není divu, že jméno Debussy je zapsáno ve všech encyklopediích a slovnících pod heslem hudební impresionismus, a to hned na prvním řádku; patří tam.

 

Více informací o koncertu a možnost zakoupit vstupenky zde.