José Cura o své nové skladbě inspirované Prahou

21. 9. 2017

Na koncertech 4. a 5. října uvedeme ve světové premiéře novou skladbu José Cury. Zde nabízíme několik slov autora, který svou skladbu bude také dirigovat:

 

„V každém roce v pozici rezidenčního umělce v rodině jménem FOK jsme premiérovali nějakou mou skladbu: hudebně–literární drama Jestli zemřu, přežij mne v sezóně 2015/2016 a oratorium Ecce homo v sezóně 2016/2017. Ale ty, které by se nabízely, tedy Requiem – Mše za oběti války o Falklandy či opera Montezuma y el Fraile pelirrojo/Montezuma a ryšavý bratr, byly příliš rozsáhlé pro potřeby těchto koncertů.

Abychom v této sezóně neporušili tradici, z čehož bych byl smutný, rozhodl jsem se napsat kratší kus inspirovaný středověkou atmosférou Prahy. Začal jsem tedy pátrat po vhodné inspiraci. Našel jsem ji v Kyrie z 10. století, které jsem na Vánoce 2016 rozpracoval až do skladby Modus, jakési „gregoriánské mantry“.  Skladba totiž neustále krouží kolem stejného motivu; postupně se přidávají další a další vrstvy až do hudebního vrcholu, kde se zlomí do stejné jednoduchosti, z jaké vyrostla.“

 

Více o koncertu a možnost zakoupit vstupenky zde.