Houslový virtuos Pinchas Zukerman zahájí sezónu FOK

5. 9. 2017

Houslista, violista, dirigent a pedagog Pinchas Zukerman zahraje na Zahajovacích koncertech 83. sezóny FOK skvosty Ludwiga van Beethovena.

Více o koncertech zde.

 

Pinchas Zukerman se narodil v roce 1948 v Tel Avivu. Ve čtrnácti letech odešel studovat do New Yorku na Juilliard School.

V létě letošního roku jsme mohli umělce vidět na koncertech ve Španělsku, Izraeli, USA, Japonsku, na jihoamerickém turné po Chile, Brazílii a Argentině. Po pražských koncertech odlétá na sérii vystoupení do Austrálie s Zukermanovým triem.

V právě začínající sezóně 2017/18 Pinchas Zukerman vystoupí jako sólista se San Francisco Symphony, Manchester Camerata nebo na turné v Číně. Se svým dlouholetým přítelem Itzhakem Perlmanem se představí v Mozartově Koncertantní symfonii pro housle a violu s Izraelskou filharmonií v Carnegie Hall. V komorním repertoáru vystoupí s Perlmanem např. v Bostonu, Miami a West Palm Beach. Letošní sezóna je jeho devátou v roli hlavního hostujícího dirigenta Královské filharmonie v Londýně a třetí sezónou rezidenčního umělce v Adelaide Symphony Orchestra. V sezóně 2017/18 absolvuje jako sólista a dirigent v jedné osobě turné s Cameratou Salzburg po Německu, Maďarsku, Rumunsku a Turecku, s Royal Philharmonic Orchestra zavítá na turné po Velké Británii, Itálii a USA.

Rozsáhlá diskografie Pinchase Zukermana obsahuje více než 100 titulů a získala mu 2 ceny Grammy a 21 nominací.

Zukerman věnuje velké úsilí také výchově nastupující generace umělců. Jeho nadšení pro výuku vedlo k inovativním programům v Londýně, New Yorku, Číně, Izraeli a Ottawě. V Kanadě, kde působil v letech 1999–2015 jako hudební ředitel National Arts Centre Orchestra, založil Institut pro orchestrální studia a Institut letní hudby, který zahrnoval programy pro mladé hráče, dirigenty a skladatele. V současné době zde působí jako umělecký ředitel.

Pinchas Zukerman je držitelem Medaile umění, Ceny Isaaca Sterna a řady dalších prestižních ocenění.